Међународно такмичење специјалних јединица UAE SWAT CHALLENGE 2026
Среда, 11.2.2026 | Међународна сарадња
Екипа Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ и ове године је учествовала на престижном међународном такмичењу специјалних полицијских јединица UAE SWAT CHALLENGE 2026, које је од 7. до 11. фебруара одржано у Дубаију.
На овогодишњем такмичењу је учествовало рекордних 109 екипа из 48 земаља — полицијски антитерористички тимови и тактичке јединице за спасавање талаца и војни тимoви за специјалне операције. Републику Србију су, осим „Кобри“, као и претходних година представљале екипе Жандармерије и Специјалне антитерористичке јединице Министарства унутрашњих послова.
У јакој конкуренцији елитних јединица из целог света, припадници „Кобри“ показали су врхунску тактичку и ватрену оспособљеност, велику борбеност и тимски дух у пет дисциплина које симулирају сложене безбедносне изазове и реалне кризне ситуације. И поред сјајног наступа, нарочито у три завршне дисциплине, екипа није успела да понови одличан прошлогодишњи резултат, у доброј мери захваљујући судијским казнама у првом делу такмичења.
UAE SWAT CHALLENGE се одржава од 2019. године, у организацији полиције Дубаија. Представља јединствену платформу за спортско надметање, демонстрацију оспособљености, размену идеја и промоцију сарадње, разумевања и најбоље праксе у раду елитних војних и полицијских јединица. Учешће тимова из Републике Србије на овом такмичењу позивитно се одражава и на укупне билатералне односе са Уједињеним Арапским Емиратима.
