Обука резервиста на стрелишту „Кривул“ код Зајечара

Среда, 4.10.2017 | Обука

На основу годишњег плана позивања и обуке лица из резервног састава која су на ратном распореду у Тимочкој бригади, на логорском простору и аутоматском стрелишту „Кривул“, код Зајечара, у току је њихова двонедељна обука.

Реч је о припадницима који чине јединицу еквивалента чете, а која су позивана преко локалних центара Министарства одбране из Зајечара, Бора, Неготина и Пирота.

Обука, коју организује Команда за развој Тимочке бригаде, изводи се у три дела, почев од индивидуалне основне, специјалистичке и колективне обуке групе-одељења. У саставу прве пешадијске чете, лица из резервног састава се обучавају за специјалности: стрелац, пушкомитраљезац, митраљезац, снајпериста, нишанџија и разни послужиоци, али и за радио-телеграфисте, медицинске техничаре и возаче.

Командант Команде за развој Тимочке бригаде потпуковник Владица Вучковић каже да слична активност није реализована дуги низ година јер је резервни војни састав углавном позиван на једнодневне вежбе.

– Ове године су створени услови да се две недеље обучава јединица еквивалента чете, а првенствени циљ је да се лица из резервног састава обуче за извршење наменских задатака у логорским условима, који су, да тако кажем, приближни ратним. Већина лица није била на оваквим активностима још од одслужења војног рока па је циљ да се подсете и унапреде своја своје вештине, али и нешто ново науче – каже потпуковник Вучковић и објашњава да је током данашњег дана обављено гађање из личног наоружања на редном броју 1 из аутоматске пушке, пушкомитраљеза и снајперске пушке.

Данашње гађање је била практична провера тренутног степена оспособљености и командант Команде за развој Тимочке бригаде каже да је изузетно задовољан мотивисаношћу и залагањем људи на обуци.

– Тежиште у раду дајемо практичним радњама и поступцима јер само добро оспособљен војник може адекватно да одговори постављеним задацима.

Командир чете коју чине лица из резервног састава мајор Маријан Стаменковић истиче да смо, у оквиру тактичке и ватрене обуке данас имали прилике да видимо реализацију гађања аутоматском и снајперском пушком и пушкомитраљезом, на редном броју један и два.

– Веома сам задовољан резултатима али и мотивацијом војника из резервног састава и задовољство је било гледати како из дана у дан напредују, с обзиром да су међу њима и они који су војни рок служили пре више од 20 година. Ово је само још једна потврда да Војска Србије може у сваком тренутку рачунати на лица из резервног састава.

Резервни водник Иван Антуновић из Зајечара, командир одељења првог вода прве чете Тимочке бригаде, каже да је релативно скоро, пре око годину и по дана, био на војној вежби у Панчеву, на обуци за резервне подофицире.

– Није ми тешко пала ова двонедељна обука, поготово што смо се добро уклопили и међу људима влада добра атмосфера, а старешине су веома коректне према нама тако да су заиста добри услови и колеге су се веома брзо адаптирале на пољске услове – каже Антуновић и додаје да, сем пар жуљева и понеке „ситне прехладе“, није било већих проблема.

Десетар Иван Живић први пут је на војној вежби, након што је војни рок служио пре више од двадесет година.

– Веома сам задовољан како све протиче и поручио бих младим људима који добију позив за овакву вежбу да се одазову јер је све што радимо вишеструко корисно, а само бих додао да је храна заиста добра а старешине коректне према нама и у свему нам излазе у сусрет – каже десетар Живић и истиче да му „посебно прија“ што колеге долазе са разних страна, па је упознао много људи из Неготина, осталих градова и околних села. Сем дружења, нарочито битним сматра чињеницу да су у значајној мери унапредили знања а истиче и да су се током обуке заиста трудили да савладају са успехом све садржаје предвиђене обуком.

Паралелно са обуком пешадијске чете, у касарни у Зајечару траје оспособљавање лица из резервног састава логистичких специјалности од посебног значаја. Према речима команданта Команде за развој Тимочке бригаде потпуковника Владица Вучковића, циљ њихове обуке јесте обнова раније стечених знања „из војске“ али и да помогну у реализацији садржаја из домена логистике, посебно кад је реч о реконзервацији и оправци неисправних моторних возила и припреми и подели хране. Реч је о лицима који су механичари и електромеханичари за моторна возила точкаше и кувари.

Повезане вести