Brzina, preciznost i razorna moć modernizovanog „ognja“
Sreda, 5.2.2025 | Obuka
Uvođenjem u naoružanje Vojske Srbije digatilizovanih višecevnih lansera raketa M-17 „oganj“, uz rakete 128 milimetara M-18 i M-19, znatno su unapređene mogućnosti srpske artiljerije za pružanje pouzdane, brze i precizne vatrene podrške jedinicama u operacijama.
Artiljerijski sistem „oganj“ usavršen je pre nekoliko godina u domaćim fabrikama oružja i njegova najveća prednost je u skraćenom vremenu za reagovanje, modernizovanim raketama kalibra 128 milimetara i dometu koji prevazilazi 40 kilometara, umesto ranijeg koji je dopirao do 21 kilometar.
Sistem se nalazi na upotrebi u artiljerijskim divizionima Kopnene vojske. Obuka profesionalnog sastava se izvodi svakodnevno, a dosadašnja iskustva u eksploataciji sistema su izuzetno pozitivna. Osnovna jedinica je baterija, koja u svom sastavu ima komandno-izviđačko vozilo, univerzalnu pokretnu artiljerijsku računarsku stanicu i šest lansirnih oruđa.
Komandir komandnog voda u divizionu Druge brigade kopnene vojske iz Valjeva potporučnik Anica Mirković predstavila je komandno vozilo, koje služi za prikupljanje izviđačkih podataka o cilju, a koji se, nakon obrade, šalju u računačko odeljenje na vatreni položaj i služe za formiranje elemenata za gađanje.
— Njegovim korišćenjem vojnicima je dosta olakšan posao, javlja se manje grešaka i problema prilikom samog prenosa komande na vatreni položaj — pojasnila je potporučnik Mirković.
Kako je naglasio komandir odeljenja vodnik Predrag Jakovljević, u procesu modernizacije „ognja“ implementirani su najsavremeniji sistemi telekomunikacija i pozicioniranja, čime je znatno olakšan rad posluge, ubrzano dejstvovanje na vatrenom položaju i njegovo napuštanje.
— Oruđe je postavljeno na platformu vozila FAP 2026, povećane mobilnosti i prohodnosti. Poslužuju ga komandir, nišandzija, punilac, tempirač i vozač. Mladi treba da se prijave za neku od tih radnih pozicija i pridruže nam se, kako bi testirali svoje granice i razvijali takmičarski duh. Svaki profesionalni pripadnik jedinice ima obezbeđena redovna primanja, beneficirani radni staž od tri meseca na godišnjem nivou, pokrivene putne troškove, radi na savremenim borbenim sistemima, ima mogućnost napredovanja kroz određene kurseve i usavršavanja koji mu omogućavaju da postane podoficir i komandir — naglasio je vodnik Jakovljević i naveo da su porodica, čast, rodoljublje, patriotizam, hrabrost i požrtvovanje vrednosti koje poštuju u Vojsci Srbije.
Desetar Goran Jokić vodi računa o ispravnosti nišanskih sprava i zauzimanju elemenata za gađanje i kaže da mu je zahvaljujući modernizaciji „ognja“ posao olakšan i da je skraćeno vreme za ostvarivanje vatre po cilju.
— Moj posao je izuzetno odgovoran jer sam nišandzija. Za uspeh na bojištu je neophodno angažovanje cele posluge i samo kao tim možemo uspešno izvršiti zadatak — naglasio je desetar Jokić.
Poslužilac na „ognju“ desetar Boško Pavić istakao je da je njegova dužnost da pomaže nišandziji prilikom zauzimanja elemenata za gađanje i posedanja položaja.
— Moj radni dan počinje dolaskom na posao u 7 sati, kada izuzimamo lično naoružanje i opremu, izlazimo na smotru, posle koje kreće šest nastavnih časova obuke na sredstvima ratne tehnike. Onda izlazimo na čas fizičke obuke, nakon čega čistimo lično naoružanje i sredstva sa kojima smo radili i idemo kući. Između drugog i trećeg nastavnog časa imamo pauzu od pola sata, to je najlepši deo dana u kome se družim sa kolegama. U artiljeriji je najbitniji timski rad, kod nas postoji pravilo da je baterija brza onoliko koliko je brz njen najsporiji pripadnik — pojasnio je desetar Pavić.
Mladići i devojke koji žele da postanu artiljerci Vojske Srbije mogu se prijaviti na konkurs za prijem u tenkovske, artiljerijske i mehanizovane jedinice Vojske Srbije koji je otvoren do 15. februara. Time će steći priliku da rade na izuzetno moćnim borbenim sistemima, da dobiju sigurno zaposlenje, beneficiran radni staž, kvalitetno vojno zdravstveno osiguranje za sebe i članove svoje porodice i mogućnost stalnog usavršavanja i napredovanja u službi. Na konkurs se mogu prijaviti građani Republike Srbije mlađi od 30 godina, bez obzira na to da li su služili vojni rok ili ne.