Obeležen dan 98. Avijacijske baze

Petak, 28.11.2008 | Kultura i tradicija

Na aerodromu Lađevci kod Kraljeva, danas je svečano obeležena 59. godišnjica 98. avijacijske baze.

Na aerodromu Lađevci kod Kraljeva, danas je svečano obeležena 59. godišnjica 98. avijacijske baze.

Čestitajući pripadnicima 98. avijacijske baze Dan jedinice, komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane general major Dragan Katanić poželeo je da i naredne godine budu uspešni kao ove.

Devedesetosma avijacijska baza osnovana je na današnji dan 1949. godine, kao 198. vazduhoplovni lovački puk, u sastavu 39. vazduhoplovne divizije na aerodromu u Skoplju. Komanda sa delom jedinica 98. avijacijske brigade, prebazirala se 10. februara 1992. godine sa skopskog aerodoma Petrovac na aerodom Lađevci. Od jedinica koje su bazirale na aerodromima Niš, Ponikve kod Užica i Lađevci, formirana je 98. avijacijska baza, 13. juna prošle godine.

Komandant baze, pukovnik Dejan Joksimović naglasio je da su brojne generacije pilota, tehničara i stručnjaka različitih specijalnosti, uložile godine svog rada i truda, kako bi onima koji dolaze uspešno preneli znanje i veštine sticane tokom gotovo šest decenija. - Istovremeno se sa tugom i ponosom sećamo onih koji više nisu sa nama i koji su svoje živote dali za slobodu otadzbine - rekao je pukovnik Joksimović.

Na aerodomu su bila postavljena i sredstava ratne tehnike - avioni „Orao“ i „Supergaleb“, kao i helikopter „Gazela“ i sistem protivvazduhoplovne odbrane „Bofors“. Svečanosti su prisustvovali predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i predstavnici gradova Kraljeva, Čačka i Vrnjačke Banje, Ministarstva unutrašnjih poslova, žandarmerije, boračkih organizacija, Srpske pravoslavne crkve i brojni građani.

Povezane vesti