Vežbe podržane računarskim simulacijama

Vežbe podržane računarskim simulacijama (VPRS) su vežbe kojima se korišćenjem računarski simuliranog operativnog okruženja, u realnom vremenu, praktično obučavaju komande jedinica Vojske Srbije za planiranje, pripremu i izvođenje operacija.

vprs-plavi-udar-1.jpg
Ove vežbe ne zamenjuju skupe vežbe na terenu ali se mogu izvoditi češće, sa komandama svih nivoa komandovanja. Njihovim izvođenjem dostiže se zahtevani nivo operativne sposobnosti komandi jedinica u kraćem vremenu uz potpunu primenu načela ekonomičnosti i efektivnosti. One pružaju mogućnost detaljne analize postupaka i odluka komande jedinice koja se obučava, s ciljem primene naučenih lekcija u budućim operacijama i u narednim ciklusima obučavanja. 

Vežbe podržane računarskim simulacijama su tako strukturirane i organizovane da komandama koje se obučavaju obezbeđuju rad u uslovima bliskim realnoj situaciji. Svaka VPRS se dizajnira za konkretnu vežbajuću komandu, u skladu sa stvarnom misijom jedinice i definisanim ciljevima obučavanja i predstavlja jedinstven model na kojem se komanda obučava. 

Simulirano operativno okruženje dizajnira se savremenim simulacionim softverom i u tom segmentu je realističniji operativni prostor za obuku vežbajuće komade od bilo kog drugog ambijenta koji vojska može pripremiti. Simulira se vreme, prostor, snage neprijatelja, sopstvene snage, informacije i dinamika operacije.

Celokupan proces planiranja, pripreme, organizacije i izvođenja nacionalnih VPRS traje od 4 meseca i više, što zavisi od nivoa vežbajuće komande i konkretnih potreba. Ovaj višemesečni proces predstavlja svojevrsnu platformu za uređenu obuku komandnih struktura u lancu komandovanja, izvođenjem obučavajućih i pripremnih aktivnosti različitih elemenata na vežbi, pre samog izvođenja vežbe.

Simulacioni softver


Simulacioni softver JCATS (eng. Joint Conflict and Tactical Simulation), kojim raspolaže Centar za obuku putem cimulacija (COPS), omogućava dizajniranje i modelovanje širokog spektra konfliktnih situacija. Ovim se omogućuje da se COPS može angažovati za obuku, odnosno evaluaciju obučenosti svih organizovanih grupa koje provode proces donošenja odluka u Vojsci, Ministarstvu odbrane i različitim organizacijama u Republici Srbiji.

Softver je razvila američka firma Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) i u upotrebi je u američkoj vojsci od 1974. godine. Pokriva obuku komandi taktičkog, ali i združeno-operativnog i strategijskog nivoa za planiranje i izvođenje vrlo širokog spektra operacija (borbenih, logističkih, specijalnih, neborbenih, operacija u naseljenom mestu i drugih) i stalno se razvija i nadograđuje.

Softver osim obuke podržava analize, eksperimente, planiranje operacija i neposredne pripreme pred angažovanja.Takođe, namenjen je i za obuku komandanata, usklađivanja i analize varijanti angažovanja, podršku civilnim strukturama, obuku za prevenciju kriza i dr.

Softver podržava kopneni teren, vazdušni prostor i akvatoriju, interoperabilan je u više segmenata, podržava simulaciju 10 različitih igrajućih strana zajedno, podržava različite rezolucije terena, koristi digitalizovane karte, podržava dinamičku promenu atmosferskih prilika, simulira ponašanje pojedinaca...