Vežba „Viking 14“

Vojska Srbije planirala je i izvela vežbu „Viking 14“ kao jedan od težišnih zadataka u 2014. godini, a to je ujedno i jedna od najznačajnijih vežbi izvedenih u toj godini.

vprs-viking-14.jpg
Po broju lica angažovanih na vežbi, kao i po broju država i drugih nacionalnih i međunarodnih organizacija, vežba „Viking 14“ spada u najveće vežbe ove vrste, i među najveće međunarodne vežbe na kojima Vojska Srbije učestvuje.

Glavno mesto vežbe i vežbovna komanda mirovne misije nalazilo se u Kraljevini Švedskoj, a izdvojena mesta u Bugarskoj, Gruziji, Irskoj, Srbiji i Švedskoj. Na izdvojenim mestima vežbe komandu multinacionalne brigade činili su štabni oficiri iz više zemalja, policijsku komponentu su činili predstavnici nacionalne policije, a civilnu komponentu – predstavnici međunarodnih i nevladinih organizacija i Crveni krst Srbije. Posebne uloge na vežbi su igrali studenti završne godine Fakulteta dremskih umetnosti iz Beograda.

Cilj vežbe

Opšti ciljevi vežbe

  • Unapređenje sposobnosti komande multinacionalne brigade, civilnih organizacija i policije za štabni rad i komandovanje i kontrolu snaga u multinacionalnom operativnom okruženju;
  • Unapređenje kooperativnosti i interoperabilnosti između partnera;
  • Unapređenje regionalne vojno-vojne i civilno-vojne saradnje i
  • Promocija međusobnog razumevanja, poverenja i saradnje među regionalnim zemljama učesnicima vežbe, međunarodnim organizacijama, nevladinim i vladinim nacionalnim organizacijama.


Poseban cilj vežbe za Vojsku Srbije


Učešćem u planiranju i organizovanju distribuiranog vežbovnog ambijenta za izvođenje multinacionalne obuke steći iskustva i sposobnosti u oblasti planiranja obuke za misije izgradnje i očuvanja mira u regionu i svetu.

Ciljevi obučavanja


  • Uvežbavanje i unapređenje standardnih operativnih procedura sprovođenjem procesa operativnog planiranja i štabnog rada tokom operacije prema scenariju operacije očuvanja, održavanja i izgradnje mira;
  • Unapređenje sposobnosti zajedničkog štabnog rada štabnih oficira multinacionalne komande, civilnih organizacija i policije da izvršavaju zadatke u operaciji očuvanja, održavanja i izgradnje mira u uslovima multifunkcionalnog operativnog okruženja, pod mandatom UN;
  • Izrada operativnih planova, naređenja, obaveštajnih informacija i izveštaja tokom izvođenja operacije;
  • Realizovanje komandovanja i kontrole u operaciji prema datom scenariju i borbenoj organizaciji multinacionalne brigade, sprovođenje zaštite snaga i obezbeđenje telekomunikaciono-informatičke i logističke podrške i
  • Razmena znanja i iskustava između štabnih oficira zemalja regiona, kroz zajednički štabni rad u komandi multinacionalne brigade i sticanje iskustava u radu sa civilnim i policijskim komponentama misije.